Minulé ročníky

Cook2Help už se koná posedmé. Co se dělo v předchozích šesti letech?

Startovní ročník 2017 jsme pod heslem JÍDLO-POMOC-POTĚŠENÍ odstartovali ve značném chaosu a s dvacítkou odvážných foodblogerů a restauratérů. Snědlo se mnoho hummusu, taboulehu, sešla spousta skvělých lidí a předalo nádobí, knížky, jídlo… A na účet Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF) a jejich syrskou misi se vybralo  75 293 Kč.

O rok později, tedy v roce 2018 už byl chaos trochu menší. Kromě druhého ročníku benefiční večeře v Ostravě (pořádané  La Petite Conversation , Nikosovým rohlíkem, Gokana Sushi Bar a Řeznictvím & uzenářstvím U Bobra), vznikla i tradice benefičních večeří v Táboře v režii Honzy Čulíka z Thiru. Pětichodovou večeři připravil Thir společně se Sezonou, ujgurskou Rafariz, kavárnou Jednota, Bistrem T10, vinotékou u Makiho a Coffee & Tee. Dohromady se sešlo přes sto tisíc korun.

V roce 2019 přibyla spousta nových cook2helpistů i těch, co jejich produkty nakoupili. Navíc se nám trochu povedlo zjednodušit objednávkový systém. I díky velkorysému Hugovu projektu – „svatba ve prospěch Cook2Help“, jsme společně vybrali neskutečných 186 618 Kč. V přepočtu na to, co syrská mise dnes a denně řeší, to pokrylo náklady na 622 případů léčby dětské podvýživy nebo 440 kusů protéz vytištěných na speciální 3D tiskárně.

V roce 2020 jsme zvažovali, zda vůbec benefici vyhlašovat. Covid většinu lidí z kulinární branže fest zasáhl a málokdo měl nazbyt. Navzdory tomu se to na výsledku vůbec nepodepsalo. Do party Cook2Help se přidalo několik nových členů a společně s těmi, co pomáhali už dřív, nabídli tak zajímavé věci, že se podařilo vybrat  187 532 Kč. A všechny živé akce jako večeře u ohně, Thirovské vaření či kurzy se nakonec dříve či později povedlo realizovat. Takhle nějak vypadá vítězství vůle.

V roce 2021 už jsme věděli, že i během pandemií jsou lidé štědří. A zjistili jsme, že jsou štědří dokonce i když pandemie trvají dva roky.  Pro syrskou misi Lékařů bez hranic jsme společně vybrali 110 840 Kč.  Proti předchozím letům na www.cook2help.com nabyly na síle výrobky a poukazy z regionů – hlavně z východu a středu republiky.

Loni v roce 2022  začala válka na Ukrajině a my jsme poprvé přemýšleli, jestli Cook2help vůbec spouštět nebo zda nezměnit adresáta výtěžku. Stále se horšíci situace v Sýrii včetně epidemie cholery nás přesvědčila, že naše místo je tam. Vybralo se 69 892 Kč. Kromě kulinárních výrobků a poukazů byl ročník 2022 tím, kdy přibyla spousta negastronomických položek, které nabídku na Cook2Help oživily.